گزارش اختتامیه دومین و سومین جشن پاتوق فیلم‌ کوتاه اصفهان

گزارش اختتامیه دومین و سومین جشن پاتوق فیلم‌ کوتاه اصفهان
اخبار اخبار انجمن اخبار دفاتر
۱۱ تیر ۱۴۰۰

آیین اختتامیه دومین و سومین  جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان شامگاه دهم تیر ماه در فضای باز هنرستان هنرهای زیبا برگزار شد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی پاتوق فیلم کوتاه اصفهان، این مراسم که به دلیل ملاحظات بهداشتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی با حداقل مدعوین برگزار ‌شد، به کارگردانی «عماد اشتیاقی» از صفحه اینستاگرام پاتوق فیلم کوتاه اصفهان به صورت زنده پخش شد.

اختتامیه این رویداد با پخش تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط قاری نوجوان و سرود ملی کشورمان ایران آغاز شد و سپس دبیر جشنواره به ارائه گزارش خود پرداخت.

لزوم حمایت مسئولین از سینما

سیدمحمد طباطبایی، دبیر دومین و سومین جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان در آیین اختتامیه این دوره از جشن پاتوق گفت: خدا را شاکرم که فیلم کوتاه اصفهان آنقدر بزرگ شده که با افتخار می توانیم اعلام کنیم بزرگترین پاتوق فیلم کوتاه ایران را با حدود ۷۰۰۰ مخاطب علاقمند داریم و اگر کرونا نبود سالنهای سینما را مملو از جمعیت علاقمند به فیلم کوتاه می دیدیم.

او افزود: خدا را شاکرم که در این سالهای اخیر فرزندان استان اصفهان قله های فیلم کوتاه و مستند ایران را یکی پس از دیگری فتح می کنند و برای اصفهان و ایران افتخار می آفرینند.

طباطبایی ادامه داد: به یاری خدای مهربان و همت جوانان این شهر و این استان، اصفهان به زودی پس از تهران قطب سینمای ایران خواهد شد و عاشقان و علاقمندان به پرده‌های نقره‌ای، با فیلم‌هایی که در اصفهان و توسط فیلمسازان موج نوی سینمای اصفهان ساخته می شوند سیراب خواهند شد، و این محقق نخواهد شد مگر با حمایت مدیران و همت عوامل خوب سینمای اصفهان.

دبیر دومین و سومین جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان اضافه کرد: امیدوارم با یاری خدا جشن فیلم کوتاه اصفهان از دوره آینده به حول قوه الهی تبدیل به یک جشن باشکوه ملی و بعد هم بین المللی خواهد شد و هدف گذاری اصلی این جشن حمایت و استعدادیابی جوانان جویای نام خواهد بود.

او به افزوده شدن بخش نگاه نو به این دوره از پاتوق اشاره کرد و گفت: به همین دلیل هم در جشن امشب جوایز بخش مسابقه نگاه نو به جشن اضافه شد و جایزه ویژه بخش شهید آوینی هم با حمایت مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از این به بعد هر سال اهدا خواهد شد.

طباطبایی در پایان با اشاره به حامی‌های دومین و سومین جشن پاتوق اضافه کرد: شهرداری اصفهان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حوزه هنری استان اصفهان، دوستان عزیزم در شرکت‌ تخصصی عکاسان و موسسه نوای مهر و کلی از بچه‌های خوب و پرانگیزه پاتوق فیلم کوتاه انجمن سینمای جوان که تلاش کردند تا این جشن بر پا شود و جا دارد از تک تک دوستان خوبم صمیمانه تشکر کنم.

 

اهدای جایزه ویژه شهید مرتضی آوینی

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین معتمدی، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان جایزه این بخش را به جمال احمدی برای فیلم کوتاه “جبران می‌کنم‌” اهدا کرد.

وی در آیین اختتامیه دومین و سومین جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان گفت:‌ اصفهان دارای ظرفیت‌های فراوانی‌ست و همین هاست که شهره این شهر را جهانی کرده است.

او‌ افزود: اصفهان به زاینده رود و هنرمدانش زنده است، هنرمندان انچنان درخشیده‌اند که جهانیان ان‌ها را می‌شناسند

معتمدی ادامه داد: اصفهانی‌ها با وجود تمام محدودیت‌ها خوش درخشیده‌اند. گزارشی که تاکنون از این رویداد به ما رسیده بیانگر عشق و علاقه به این هنر هفتم است.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان اضافه کرد: اصفهان به صورت ویژه برای اصفهان تلاش کرده است. فیلم‌های اصفهانی جهانی شده است و این نشانه توانمندی آنان است.

او به مشکلات استان اصفهان اشاره کرد و گفت: مشکلات اصفهان می‌شود با فیلم سینمایی و‌فیلمهای کوتاه به گوش مسئولین و تصمیم‌گیران رساند، ما باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا اصفهان را به جایگاه اصلی‌اش برگردانیم. فیلم یکی از همین ابزار است و من به سهم خودم از همه کسانی که آثارشان به این رویداد راه پیدا کرده‌ است‌ تشکر می‌کنم.

معتمدی افزود: جشنواره فیلم کودک و نوجوان نیز یکی از رویدادهایی است که شهرداری و شورای شهر اصفهان به صورت جدی از آن‌ حمایت کرده است و همت سینماگران نیز به بهتر برگزار شدن این رویداد کمک کرده است.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان اضافه کرد: نماد و ارزش‌های دفاع مقدس باید در جای جای شهر، کشور و رویدادها گنجانده شود، بخشی که با عنوان شهید آوینی به جشن پاتوق فیلم کوتاه اضافه شده نیز نشانگر اهمیت دادن به هشت سال دفاع مقدس است.

 

ورود مبارک سینماگران به مسائل شهری

سپس فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان که به نمایندگی از شهرداری اصفهان که یکی از حامی‌های مالی این جشن بود روی صحنه حاضر شد و گفت: خوشبختانه سینما به مسائل مهمی مثل مسائل شهری ورود پیدا کرده است و خوشحالم که جوانان و سینماگران از وضعیت جامعه مطلع هستند.

او‌ افزود: مسائل مختلفی وجود دارد که شاید تنها راه مطلع کردن جوانان و نوجوانان و حتی تمام جامعه  از آن می‌توان استفاده کرد هنر هفتم است.

روشن ادامه داد: سینما یکی از تاثیر گذار ترین را‌ه‌کارهایی است که به کمک آن می‌توان فرهنگ سازی کرد. به همین دلیل سینما یکی از بهترین این راه‌کارهاست.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: در این دوره از شورای شهر با سایر همکاران مدیریت شهری افتخار حمایت از هنر به خصوص هنر و تئاتر را داشتیم.

او افزود: ما سعی کردیم زیرساخت‌های تماشای سینما را حتی در مناطق کم‌تر برخوردار مثل منطقه ۲ و منطقه ۱۵ شهر اصفهان ایجاد کنیم.

روشن ادامه داد: همچنین در پنجمین دوره از شورای شهر اصفهان مواردی مثل توسعه صنایع خلاق و توسعه صنعت سینما  به تصویب رسید و جوانان برای اجرای آن باید دغدغه‌مند عمل کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: به شما جوانان این نوید را می‌دهم که در راس مسئولین افراد دغدغه مندی حضور دارند که جوانان و‌خلاقیت‌ها و‌ نوآوری‌هایشان را باور دارند و با آن‌ها گفت و گو می‌کنند.

 

جوایز بخش‌های جنبی

در ادامه جوایز بخش‌های زاون، جشنواره فیلم کودک و‌ نوجوان و استعداد جوان اهدا شد.

جایزه ویژه جشنواره کودکان و نوجوانان به رامین سامانی برای فیلم کوتاه “ساکنین بهشت”، جایزه زاون به محمدرضا امین‌آبادی و امیرحسین شاکری برای فیلم کوتاه “آتو”و جایزه استعداد جوان به شیرین اخلاصی برای فیلم کوتاه “تله” اهدا شد.

 

جوایز بخش نگاه‌ نو

سپس جوایز بخش نگاه نو توسط دبیر جشن پاتوق فیلم کوتاه اصفهان، شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری اصفهان و دیگر مسئولان اهدا شد. جایزه بهترین فیلمنامه به ابوالفضل حسینی‌پور برای فیلم کوتاه “پناه”، جایزه بهترین کارگردانی بخش نگاه نو به پیمان امیدی برای فیلم کوتاه “ال‌نینو” و جایزه بهترین فیلم به هومن نادری برای فیلم کوتاه “من زالم” تعلق گرفت.

 

جوایز بخش مسابقه

در ادامه این برنامه، سه نفر از هیات داوران جشن پاتوق فیلم کوتاه، آقایان بابک کریمی، سعید نجاتی و هامون شیرازی برای اهدای جوایز بخش مسابقه به روی صحنه آمدند. قبل از اهدای جوایز هامون شیرازی به وضعیت سخت سینماگران در اصفهان اشاره کرد و گفت: ما سینماگران اصفهان جمع محدود و غریبی هستیم که به سختی در این شهر فعالیت می‌کنیم. ما فیلم‌سازها غیر از خودمان کسی را نداریم و شرایط سخت این شهر منجر به مهاجرت بسیاری از دوستان با استعداد ما به پایتخت شده است. امیدوارم این جشن بهانه‌ای باشد برای همکاری بیشتر مسئولین ارشاد با سینماگران و از آن‌ها می‌خواهم با ما مهربان‌تر باشند چون ما کاری به جز فیلم سازی بلد نیستیم.

همچنین سعید نجاتی به نبود مسئولین در مراسم اهدای جوایز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه و یا شوربختانه جمع بسیار خودمانی شده و هیچ مسئولی در بین ما دیده نمی‌شود. خوشبختانه از این جهت که خودمانیم و فیلم‌هایمان و شوربختانه از این جهت که مسئولان شعارهای حمایتی‌شان را دادند و مجلس را ترک کردند. حتی برای فیلم‌ساز ها ارزشی قائل نشدند که در مراسم اهدای جوایز شرکت کنند و متوجه نیستند که حضورشان چقدر به فیلم‌سازهای جوان دلگرمی می‌دهد.

در ادامه جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس به ملیکا غلامی برای طراحی صحنه و لباس فیلم کوتاه “انسان”، جایزه بهترین بازیگر به مونا بدیع صنایع برای بازی در فیلم کوتاه “ترس خودش را جابه‌جا می‌کند” و یاسمن نصیری برای بازی در فیلم کوتاه “عزیز”، جایزه بهترین تدوین به ماهان عمادی برای تدوین فیلم کوتاه “عزیز”، جایزه بهترین صدابرداری و صداگذاری به علی کاظمی‌نژاد و علیرضا نکولعل تک برای صدابرداری و صداگذاری فیلم کوتاه “انسان”، جایزه بهترین فیلمبرداری به علی حسین‌زاده برای فیلمبرداری فیلم‌های کوتاه “انسان” و “تیرمست”، جایزه بهترین فیلمنامه: *هومن نادری برای فیلمنامه کوتاه “من زالم”، جایزه بهترین کارگردانی به ایمان صالحی برای کارگردانی فیلم کوتاه “ترس خودش را جابه‌جا می‌کند” و جایزه بهترین فیلم به سید مهدی موسوی برزکی برای تهیه فیلم کوتاه “عزیز” اهدا شد.

همچنین از طرف هیات داوران لوح تقدیری به زیور حجتی برای کارگردانی فیلم کوتاه “فنگ‌شویی وارونه” تعلق گرفت.

لازم به ذکر است جایزه ویژه هیئت داوران به ایمان صالحی برای فیلم کوتاه “ترس خودش را جابه‌جا می‌کند” بابت خلاقیت در ایده‌پردازی اهدا شد.

گفتنی است دومین و سومین جشن پاتوی فیلم کوتاه اصفهان از ۶ تا دهم تیر ماه به دبیری سید محمد طباطبایی و با حمایت شهرداری اصفهان، حوزه هنری اصفهان، دبیرخانه جشنواره کودک، موسسه فرهنگی هنری نوای مهر، مجتمع تصویری عکاسان و شرکت تبلیغاتی رویانو برگزار شد.

نظرات کاربران

*
*
*