آیین نکوداشت چهار سینماگر از مجموعه مراسم هجدهمین جشن خانه سینما با تقدیر از سید محمد خادم، علیرضا رضاداد، منوچهر محمدی و فاطمه معتمدآریا با حضور ابراهیم مختاری ( رییس) محمد رضا موئینی (نایب رییس) آتیلا پسیانی و سید مهدی خادم (اعضای هیات مدیره ) عبدالله اسفندیاری( بازرس) جامعه اصناف سینمای ایران ، منوچهر شاهسواری(مدیرعامل خانه سینما )و کمال تبریزی ( دبیر هجدهمین جشن بزرگ سینمای ایران ) به همراه جمعی از روسا و اعضای شوراهای مرکزی تشکل های خانه سینما و چهره های سرشناس سینمایی ، فرهنگی و هنری کشور برگزار شد .
شامگاه شنبه ۲۰ شهریور ماه در آیین بزرگداشت هجدهمین جشن سینمای ایران از ۴ چهره سینمایی در تالار ایوان شمس تقدیر شد .
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در ابتدای این مراسم گفت: امشب شب بزرگداشت، تکریم و احترام به بزرگان و خلاقان است. نسل جوان باید بدانند چه کسانی پرچم سینمای ایران را به اهتزاز در آوردند. خوشحالم که در شب عید سعید قربان میزبان جمعی از مردم و هنرمندان برای یاد کردن از هنر هفتم هستیم. من امشب تنها آمدم تا عرض ارادتی کنم به خدمت کسانی که برای هنر این کشور زحمت کشیده اند. هیچ چیز ارزشمندتر از این نیست که هنگامی از برخی از افراد یاد می کنیم دلمان می تپد. ما باید همیشه رنج ها و رویاهای این مردم را در پرده به نمایش بگذاریم.
در اولین بخش از مراسم تجلیل محمد قاصد اشرفی گلشن ، عبدالله علیخانی ، محمد متوسلانی و سید مهدی خادم ( عضو هیات مدیره خانه سینما )برای تجلیل از سید محمد خادم سینمادار قدیمی به صحنه آمدند که محمد متوسلانی گفت: خادم یکی از افراد خوب روزگار است که در مدیریت هم بسیار موفق بود. او سه دوره رییس فدراسیون کشتی و عضو تیم ملی بود. او مدیر قدیمی ترین سینماهای ایران بود. خوشحالم خانه سینما یکی از ارکان نمایشی ایران را ارج می نهد زیرا سینما پلی میان مردم و هنرمندان است در پایان برای خادم آرزوی طول عمر دارم.
محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران گفت: این برای اولین بار است که از انجمن سینماداران تجلیل می کنند. انجمن سینماداران یکی از قدیمی ترین اصناف سینمای ایران است که بیش از نیم قرن در تولید و پخش فعالیت داشته است اما بر خلاف صنف های دیگر از چنین مراسم هایی محروم مانده است. از خانه سینما که امروز مراسم تجلیلی برای یکی از قدیمی ترین سینماداران ایران تدارک دیده است تشکر می کنم. آقای خادم در کشتی هم مانند سینما شهرت داشته است و برای او آرزوی سلامتی دارم.
عبداالله علیخانی نیز در سخنانی بیان کرد: من سینمای خادم را از سال ۴۴ می شناسم، او در سینمایش آثار خارجی هم به نمایش می گذاشت. او در سینماداری یک فرد موجه بود و سینمای او پاکیزه بود، هیچگاه از او جز محبت و بزرگمردی ندیدم.
سپس سید محمد خادم به صحنه آمد و گفت: امروز بر من منت گذاشتند که چنین مراسمی برای من تدارک دیدند. به نظرم جا دارد از بزرگان سینما مانند منوچهر شاهسواری، کمال تبریزی، ابراهیم مختاری که سال ها زحمت کشیدند و بزرگواری کردند، یادی کنیم، از همه تشکر می کنم.
در روند اجرای مراسم هدایای علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست در اختیار هریک از تقدیر شوندگان قرار می گرفت و سبد گل زیبایی نیز از از سوی قالیباف شهردار تهران به این مراسم فرستاده شد.
در ادامه برای اهدای جایزه سیف الله داد به علیرضا رضاداد ( از مدیران و تهیه کنندگان سینمای ایران ) از جمشید مشایخی، ابوالحسن داوودی، مهنس محمد مهدی حیدریان و ابراهیم مختاری ( رییس هیات مدیره خانه سینما ) دعوت شد تا به صحنه بیایند که ابوالحسن داوودی در سخنانی گفت: آقای رضاداد از معدود مدیرانی است که همواره حتی وقتی برای کارهای من مانعی ایجاد می کرد او را دوست داشتم. رضاداد۴ سال از من کوچکتر است اما همیشه نقش یک برادر بزرگتر را برای من ایفا می کند.
وی افزود: من او را قبل از سینما می شناسم یعنی از زمان تلویزیون اوایل دهه ۷۰ که دوران عجیبی بود. جمهوری اسلامی ایران برای مدیران فرهنگی هزینه های زیادی کرد البته در آن زمان مدیران فرهنگی تلویزیون آزمون و خطا هم می کردند. ما با یکدیگر چالش هم داشتیم اما این چالش ها با اعتماد و احترام همراه بود، من هیچگاه از او رنجیده نشدم.
سپس جمشید مشایخی گفت: حافظ گفته است هنر نزد کسی است که فضیلت دارد، با اجازه علی نصیریان که از او خیلی چیزها آموخته ام می خواهم در این مراسم بیتی از حافظ را به خانم معتمد آریا تقدیم کنم.
در ادامه علیرضا رضاداد گفت: از اعضای هیات مدیره خانه سینما که من را شایسته دریافت جایزه سیف الله داد دانستند تشکر می کنم. جا دارد از درگذشتگانمان مانند پدر و مادرانمان یادی کنیم، از خانواده و همسرم که همواره عنوان یک مشاور و منتقد در کنار من بودند تشکر می کنم . وی افزود ،قریب ۲ ماه پیش بود که خانم بنی اعتماد برای تماشای مستند «آی آدم ها» از ما دعوت کرد. آن روز به حال ایشان که از خود عبور کرده است غبطه خوردم، به خصوص اینکه در ۱۰ سال گذشته برای منافع مردم بسیار تلاش کرده است. از همین جا از همه می خواهم که تصمیم بگیریم تا هر کداممان یکی از اکران های «آی آدم ها» را به عهده بگیریم .
در ادامه محمدمهدی عسگر پور، جهانگیر کوثری، کمال تبریزی ، حجت الاسلام دعایی و محمد رضا موئینی ( نایب رییس هیات مدیره خانه سینما ) برای تجلیل از منوچهر محمدی به صحنه آمدند.
محمدمهدی عسگرپور در سخنانی گفت: سینماگران برای اینکه روز سینما به تقویم برگردد زحمات زیادی کشیدند، امیدوارم قدر این برگشت را بدانیم، از هیات مدیره خانه سینما که بزرگداشت های امشب را به دقت انتخاب کردند تشکر می کنم، این افراد کسانی هستند که زحمات بسیاری برای سینما کشیده اند.
وی افزود: افرادی که منوچهر محمدی را از دور می بینند فکر می کنند او فردی است که اصلا نمی خندد و همواره جدی است اما کودک درون اون همیشه زنده است. او در زمینه های مختلف مانند فیلمنامه نویسی، تهیه کنندگی، مدیریت و کارگردانی بسیار خوب عمل کرده است. هر کسی که با او همکاری کرده باشد می داند او تسلط زیادی بر همه اجزای فیلم دارد، به طوری که همه بی صبرانه منتظر آمدن او به صحنه هستند. برای او آرزوی توفیق دارم.
سپس جهانگیر کوثری گفت: در اوایل انقلاب حرکت کردن در تمام عرصه ها به خصوص هنر و سینما بسیار سخت بود، بعد از وقوع انقلاب پذیرش سینما بسیار سخت بود زیرا آثار به جا مانده آثار اخلاقی نبودند، در آن دوران ماگاهی تند و گاهی آرام حرکت می کردیم، هر چند منوچهر محمدی از نظر سنی از من کوچکتر است اما از نظر تدبیر و شعور سیاسی موتور حرکت ما بود. او یکی از مهره های وسط بود که هرچند کمتر دیده شد اما به واقع سکان دار ما بود.
حجت الاسلام دعایی نیز در ادامه گفت: قبل از هرچیزی می خواهم از اینکه من را قابل دانستند و به این جشن دعوت کردند تشکر کنم.امشب در این محفل درس های زیادی از دوستان یاد گرفتم.
منوچهر محمدی نیز پس از دریافت جایزه اش گفت: دوست دارم این جایزه را با تمام وجودم به عشق تمام زندگیم همسرم تقدیم کنم.
در ادامه علی نصیریان، همایون اسعدیان، رخشان بنی اعتماد ، علی ربیعی و آتیلا پسیانی ( سخنگو و عضو هیات مدیره خانه سینما )برای تجلیل از فاطمه معتمد آریا به صحنه آمدند.
علی نصیریان در سخنانی اشاره کرد: افتخار دارم تا در مراسمی که از فاطمه معتمدآریا تجلیل می شود حضور داشته باشم. معتمدآریا از برجسته ترین بازیگران خلاق است. عده ای فکر می کنند بازیگری حرفه ای ساده است اما برای رسیدن به این سادگی مسیر خلاقانه ای وجود دارد که شاید همه نتوانند به آن برسند، خلاقیت یکی از امتیازات معتمدآریا است. او نشان داده که یک هنرمندی ممتاز و شایسه هرگونه تجلیل است. او به واقع یک انسان با فرهنگ است. همایون اسعدیان نیز اظهار داشت : هنگامی که نوجوان بودم و تازه مشغول آموزش فیلمسازی بودم آرزو داشتم با معتمدآریا همکاری کنم. چقدر زود او پیشکسوت شد. حسرتی در دل من باقی مانده و آن این است که نتوانستیم آن طور که دوست دارم با او همکاری کنم.
آتیلا پسیانی هم به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم گفت: سال ها قبل وقتی دانشجوی تئاتر و کارگردانی بودم می دیدم که یک دختر نوجوان بسیار پرسشگر به جست و جو می پردازد؛ او کسی نبود جز فاطمه معتمد آریا. او را به خاطر حضور اجتماعی و بین المللی اش، به خاطر مقاومت در برابر تمام ناملایمات تحسین می کنم.علی ربیعی وزیر وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم نیز گفت: سینما جایی است که همه در کنار هم شادی ها و غم ها را تقسیم می کنند، از همه این دوستان تشکر می کنم.
در ادامه رخشان بنی اعتماد هم عنوان کرد: صحبت کردن درباره کسانی که به آدم نزدیک هستند سخت است، سپاس از او که مدبرانه از کوره راه ها گذشت، خوشا به حال ما که تو را داریم.
سپس فاطمه معتمدآریا برای دریافت جایزه اش به صحنه آمد و گفت: می خواهم شعری را به حجت الاسلام دعایی تقدیم کنم زیرا او همواره هوای ما را داشته است، از او خواهش می کنم انسان های پاک سینما را در گوشه عبای خود حفظ کند. در بین سینماگران چیزی به جز عشق وجود ندارد، بین اهالی سینما فقط عشق حکم فرما است در بین چشم های ما فقط عشق رد و بدل می شود، ما خدایگان روی زمین هستیم و تلاش می کنیم تا گوشه ای از عشق خداوند به بندگانش را به نمایش بگذاریم. از حاج آقا دعایی ممنونم که به ما یادآوری کردند که ما با هم هستیم. در این مراسم علاوه بر علی ربیعی ( وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ) ، دکتر خلیل ارجمندی ( مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ) دکتر حسینی ( مدیر مدرسه ملی سینما ) ، حجت الاسلام سید محمود دعایی ، و جمعی از مدیران سینمایی و چهره های سرشناس و صاحب نام سینمای کشورمان نظیر :
علی نصیریان،جمشید مشایخی، رخشان بنی اعتماد ، فرشته طائر پور ، فرید فرخنده کیش،جهانگیر کوثری،محمد سریر، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، محمد مهدی عسگر پور،سیاوش طهمورث، ابو الحسن داودی، ابرهیم داروغه زاده، علیرضا تابش،محمد مهدی حیدریان،مجید جوانمرد، علی دهکردی،مجید برزگر،بیتا منصوری، عبدالرضا اکبری، محمد متوسلانی، سیروس الوند،قاسم قلی پور،پرویز آبنار، حبیب اسماعیلی،مریم کاظمی، نیما عباس پور، مسعود رشیدی، جابر قاسمعلی، مرتضی ضرابی، علی رویین تن، کوروش سلیمانی،محمد صلواتی فر،حسین سلیمانی، الهام چرخنده ، خسرو امیر صادقی،اصغر نعیمی و… حضور داشتند .
گفتنی است احسان کرمی در بین هر بخش از مراسم قطعات موسیقی را به انتخاب مدیرعامل خانه سینما اجرا و به هریک از تقدیر شوندگان تقدیم می کرد .

برای فرار از میزانسن؛ به دیالوگ ...
پاتوق فیلم کوتاه در دهمین جلسه خ...
نمایشگاه عکس «پرواز خاطره‌ها» در...
تمدید ارسال آثار به پنجمین همایش...
دهنوی تنها روایتگر ۶۵هزار کیلومت...
حضور پررنگ مخاطبان سینما در نهمی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *