درباره «برگ زرین»؛
تندیس جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

<span class='entry-second_title' span style='color:#444;font-size:14px;'>درباره «برگ زرین»؛</span><br/>تندیس جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
اخبار اخبار انجمن سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران
۲۵ شهریور ۱۴۰۱

در سال‌های اولیه برگزاری جشنواره «سینمای جوان»، این رویداد تندیس واحدی نداشت اما لوگوی جشنواره «سینمای جوان» که شامل دو فیلم طراحی شده به شکل دو برگ و متمایل به سمت چپ و راست بود، در اواخر سال 1364 و برگرفته از برگ آرم انجمن سینمای جوانان ایران طراحی شد و در برخی از سال‌های دهه اول برگزاری جشنواره در قالب یک تندیس ساخته شده، بر روی یک پایه قرار گرفته و به برگزیدگان اهدا می‌شد. همچنین نشان مورد استفاده روی تندیس در اوایل کار جشنواره، نشان «انجمن سینمای جوانان ایران» نیز بود که شامل برگی سیمین از آرم با ضخامت نیم سانتی‌متر و قطر 7 سانتی‌متر می شد و بر روی یک مکعب سیاه درابعاد 7*7*7  قرار داشت و به برگزیدگان چهارمین جشنواره سینمای جوان که در تاریخ 7 تا 12 فروردین 1365 بعد از سه دوره به طور مستقل از جشنواره فیلم فجر برگزار شد، تعلق گرفت. این تندیس با استخراج نقره از فیلم‎های عکاسی و سینما خلق و ساخته می‌شد که عده‌ای از لابراتوارهای وزارت ارشاد آن فیلم‌ها را دریافت و نقره‌شان را استخراج کرده و تراش می‌دادند و برای قرارگیری روی سنگ سیاهی به عنوان تندیس استفاده می‌کردند.

همچنین از سال 64 تصمیم گرفته شده بود که از سال بعد از آن، جشنواره به صورت استانی برگزار شود و به دنبال این تصمیم و گسترده شدن جشنواره، از سال 1366 به بعد آرم ویژه‌ای برای جشنواره‌ سینمای جوان طراحی شد. این نشان شامل دو فیلم بود که به شکل برگ طراحی شده و ترکیبی از مفاهیم «جوانی» و «سینما» را دربرمی‌گرفت و تصویر یک فیلم را به ذهن تداعی می کرد. این دو فیلم که به شکل برگ طراحی شده بودند، در انتهای خود به چپ و راست متمایل بودند و جنس نقره تندیس جشنواره به تدریج از «نقره» به «بلور»،«برنز» و «برنج» تغییر پیدا کرد و در سال‌های بعد نیز این تندیس تغییراتی جزیی را به خود دید تا به اکنون که در سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به صورت تصویر درج شده به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

برچسب ها :

نظرات کاربران

*
*
*