پایان کار جشنواره بین‌المللی فیلم رشد

پایان کار جشنواره بین‌المللی فیلم رشد
اخبار انجمن
۰۳ آذر ۱۳۹۷

 

چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با اعلام برگزیدگان خود در بخش‌های اصلی این جشنواره با پایان رسید.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران به نقل از ایسنا، آیین اختتامیه چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با حضور بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، حیدر تورانی معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، حجت الله صیدی مدیر بانک صادرات ایران و … شامگاه جمعه دوم آذرماه در سینما فلسطین برگزار شد .

در این مراسم جوایز بخش مستند و مستندهای علمی آموزشی با حضور دو داور  بخش مستند: الیف ارگزن و اشتفان ملاشوویچ به برگزیدگان اهدا شد.

در بخش مستند علمی و آموزشی دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «جوجه‌ها برای کیمارو» ساخته آنه ون کمپنهاوت و اریس خاجیرا از کشور هلند و «ایراکو» ساخته هاشم کریمی تعلق گرفت.

تندیس سیمین به «دوستان سیار» ساخته امین قدمی اهدا شد.

در بخش مستند جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره به مستند «بدون ما هرگز» ساخته زیگرید کالوسمن از آلمان و دیپلم افتخار به «گوش کنید» ساخته آسترید بوسینک از کشور هلند داده شد.

مستند «فصل بادهای گرم» ساخته حسین ریگی تندیس سیمین جشنواره را در این بخش دریافت کرد.

جوایز بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران به آثار دانش آموزی با حضور سیدصادق موسوی رییس انجمن سینمای جوان ایران و وحید نیکخواه آزاد به برگزیدگان اهدا شد و بیان شد که هر ۱۴ شرکت کننده در این بخش جوایزی را از انجمن سینمای جوان دریافت خواهد کرد.

فیلم مستند «ایدز» به کارگردانی مریم رضا زاده علی آبادی از استان کرمان؛ «مترسک» به کارگردانی فردیس نجیبی فر از استان خوزستان؛ «تاریخ انقضا» به کارگردانی ماندانا هوشمندیان از استان فارس؛ «بیماری پروانه ای» به کارگردانی دانیال غفاری از تهران  و «پیچاخ» به کارگردانی ملیکا عبادی از استان زنجان؛ مورد تقدیر این انجمن قرار گرفته و جوایز خود را دریافت کردند.

جوایز بخش دانش آموزی توسط نیما عباسپور به برگزیدگان این بخش اهدا شد.

در بخش اصلی دانش آموزی فیلم مستند؛ فیلم مستند «لقمه ی حلال» به کارگردانی زهرا عبدی از استان زنجان، تندیس سیمین این بخش را از آن خود کردند.

دیپلم افتخار بخش دانش آموزی به فیلم مستند «نخل دستان» به کارگردانی نرجس لشکری از استان خوزستان و همچنین جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم مستند «بیماری پروانه‌ای» ساخته دانیال غفاری از تهران اهدا شد.

در ادامه مراسم بعد از پخش کلیپی ویدئویی از حیدر تورانی معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش جوایز بخش فرهنگیان فیلسماز با حضور محمود امانی، محمد ناصری، حسن آقاکریمی و علی زرافشان به برگزیدگان اهدا شد.

تندیس سیمین به فیلم پویانمایی «هیچ کس» به کارگردانی الهام طرقی از استان خراسان رضوی و دو دیپلم افتخار به مستندهای «رویاهای من زنده اند» به کارگردانی علی حسن پور از استان خوزستان و فیلم داستانی «پناه» ساخته فاطمه جوکار و ابوالفضل حسینی پور از یزد داده شد.

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش هم به فیلم داستانی «هابیل یا قابیل» ساخته  ایمان قمبری از گهکیلویه و بویر احمر تعلق گرفت.

در بخش پویانمایی هیئت داوران شامل ماتیا میلیچ، مریم کشکولی و مهدی خرمیان برای اهدای جایزه حضور پیدا کردند.

فیلم «پرنده و نهنگ» ساخته کارول فریمن از کشو ایرلند به دلیل تصاویرو فضای محسور کننده و تکنیک و مفهوم خیال انگیزی که داشت جایزه تندیس سیمین جشنواره را از آن خود کردند.

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش به پویانمایی «یکی بود؛ یکی نبود» ساخته مهین جواهریان به دلیل نحوه برخورد و توجه به شعر ایرانی و پیام اخلاقی برای کودکان و دو دیپلم افتخار به دو فیلم «می‌خواهم در باغ وحش زندگی کنم» ساخته اوژنیا گولوبوا از کشور روسیه به دلیل  زبان بدون  تکلف در نشان دادن روابط خانواده و «گرگم و گله می‌برم» به کارگردانی علیرضا معین به خاطر تکنیک تعلق گرفت.

پس از پخش فیلم کوتاه «بدو رستم بدو» ساخته حسین ملایمی جوایز بخش جانبی وزارت امور خارجه با حضور بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران وحید نیکخواه آزاد دبیر جشنواره به برگزیدگان اهدا شد.

جایزه اول به طور مشترک به «بچه های رنگین کمان: تصویر الیکا» ساخته مریم بیاتی از بلژیک؛ فیلم «هلو سلام» ساخته کیم برند از هلند رسید.

جایزه ویژه هیئت داوران نیز به فیلم «شش خونه» ساخته عباد ادیب پور از ایران و فیلم «از درون» ساخته رامی الجبری از مصر اهدا شد.

لوح افتخار این بخش را نیز فیلم «پناهنده» ساخته رمضان کیلیچ از ترکیه دریافت کرد.

بخش داستانی کوتاه

فانگ گانگ لیان و داور لبنانی داوران این بخش بودند که جوایز خود را به برگزیدگان اهدا کردند.

در بخش فیلم داستانی کوتاه «گرد ستاره» ساخته آلدو سوتلو لازارو از کشور مکزیک تندیس سیمین جشنواره را گرفتند.

جایزه ویژه هیئت داروان این بخش به فیلم «هدیه آلیس» ساخته  گابریله مارینو از ایتالیا داده شد.

دو دیپلم افتخار بخش داستانی کوته هم به دو فیلم ” شش خونه” ساخته عباد ادیب پور و ” کلمات کارامل” ساخته خوان آنتینو مورنو آمادور از اسپانیا اهدا شد.

بخش داستانی بلند

فیلم «بیست و یک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان تندیس سیمین جشنواره و جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «درساژ» ساخته پویا بادکوبه اهدا شد.

دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «لکنت» ساخته محمدرضا حاجی غلامی یزدی و «ابر قهرمان» ساخته اریک آنگ از کشور مالزی تعلق گرفت.

اهدای تندیس‌های زرین بخش‌های مختلف:

تندیس زرین در بخش دانش‌آموزان فیلمساز به نیکا شاهین زاده برای فیلم شهرمن اهدا شد.

تندیس زرین در بخش فرهنگیان فیلمساز به شهریار پورسیدان برای فیلم روح سایه و زندگی تعلق گرفت.

تندیس زرین در بخش پویانمایی به صادق جوادی برای انیمیشن روباه تقدیم شد.

تندیس زرین در بخش مستند آموزشی به هایده مرادی برای فیلم جاده‌های برفی اهدا شد.

تندیس زرین در بخش مستند به محمدرضا وطن‌دوست برای مستند لوتوس تعلق گرفت.

تندیس زرین در بخش فیلم کوتاه داستانی به محمد کارت برای فیلم بچه‌خور تقدیم شد.

تندیس زرین در بخش فیلم داستانی بلند به یان استوراک برای فیلم پا به رهنه اهدا شد.

جایزه ویژه جشنواره را هم حسین دارابی نماینده باشگاه فیلم سوره دریافت کرد.

در ادامه، هاشم کریمی کارگردان فیلم «ایراکو» بعد از دریافت جایزه خود از زهرا گیتی نژاد برای ساخت مدرسه در استان کهگیلویه و بویر احمد تقدیر کرد و گفت: با ساختن این فیلم ۳۰ میلیارد تومان به مردم این منطقه کمک شده است.

حسین ریگی کارگردان «فصل بادهای گرم» هم بعد از دریافت جایزه خود گفت: امیدوارم مسئولان سیستان و بلوچستان را  بیشتر ببینند و روزی برسد که دیگر در کشور کودک بازمانده از تحصیل نداشته باشیم.

ایمان قنبری کارگردان «هابیل یا قابیل» با بیان اینکه من معلم مدرسه‌ای روستایی و دورافتاده هستم گفت: من معلم روستایی هستم که نه برق دارد نه آب و نه گاز و نه کامپوتر. اما از دل این مدرسه یک فیلم و یک اختراع تخته پاک کن الکتریکی درآمده است. من جایزه خود را به دانش آموزان خود در مدرسه اهدا کردم.

پس از سخنان او اعلام شد دو کامپیوتر به این مدرسه اهدا خواهد شد.

نماینده سفارت ایتالیا که جایزه فیلم « هدیه آلیس» را دریافت کرد بعد از بیان یک جمله کوتاه با زبان فارسی، گفت: خیلی متاسفم که صحبت قدردانی را به زبان ایتالیایی می‌گویم و امیدوارم دفعه بعد که یک ایتالیایی از این جشنواره جایزه می‌گیرد با زبان فارسی با شما صحبت کنم. بسیار سپاسگزارم که یک شب را به ایتالیا اختصاص دادید و فیلم‌های کوتاهی دیدیم که بسیار از جنبه هنری و آموزشی ارزشمند بودند. امیدوارم فیلم های ایتالیایی بیشتری در جشنواره فیلم رشد و دیگر جشنواره‌ها نمایش داده شوند و فیلم‌های ایرانی هم در جشنواره‌های ایتالیا نمایش داده شوند.

اجرای این مراسم را محمدرضا مقدسیان برعهده داشت.

چهل‌و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد از ۲۵ آبان تا ۲ آذر در سینما فلسطین برگزار شد.

نظرات کاربران

*
*
*