همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد؛
نشست داستانخوانی و نمایش فیلم اقتباسی در تبریز

<span class='entry-second_title' span style='color:#444;font-size:14px;'>همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد؛</span><br/>نشست داستانخوانی و نمایش فیلم اقتباسی در تبریز
اخبار اخبار انجمن اخبار دفاتر
۲۲ آبان ۱۴۰۱

انجمن سینمای جوانان تبریز همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، نشست داستاخوانی و نمایش فیلم کوتاه «حفره مشترک» ساخته اسما ابراهیم زادگان را برگزار کرد.

 

به‌گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، روز گذشته شنبه 21 آبان 1401 نشست داستانخوانی و نمایش فیلم اقتباسی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر تبریز در سالن سینماتک مجتمع سینمایی تبریز برگزار شد و فیلم‌ کوتاه «حفره مشترک» ساخته اسما ابراهیم زادگان که اقتباسی از داستان کوتاه «حفره مشترک» نوشته محمدرضا زمانی، توسط رشید قربانی نقد و بررسی شد.

در ابتدای این جلسه و پیش از خوانش داستان و پخش فیلم کوتاه «حفره مشترک»، قربانی مجری-کارشناس این ویژه برنامه، تفاوت‌ها و شباهت‌های ساختار داستان کوتاه و فیلم کوتاه بررسی شد که این کارشناس مساله ماهیت انتزاعی و تخیلی بودن داستان را با جنبه‌های دیداری و تجسمی آن در جهان تصویر و سینما را ارزیابی کرد.

 

در ادامه و پس از خوانش داستان و نمایش فیلم، آثار با نگاه به مباحث مطرح شده در بخش اول جلسه مورد بررسی قرار گرفتند.

 

خط داستانی هر دو اثر چندان از هم دور نیست و فیلم‌ساز در پی حفظ کلیت خط اصلی داستان نویسنده است.

 

در داستان حفره مشترکی بین دو طبقه از یک آپارتمان مسکونی ایجاد شده است و ساکنین طبقه بالا زن و شوهری هستند که کودک خردسالاشان گم شده و به تعبیر پدر خانواده شکاف بین طبقه را نیروی ماورایی می‌داند که روح کودک شکل داده و روح او آنجا گیر کرده است.

 

راوی داستان مرد جوان مجردی است که در همسایگی طبقه پایین آن‌ها زندگی می‌کند و داستان از نگاه او در مواجهه با این زوج، کودک آنها و شکاف روایت می‌شود. داستان با اینکه در تشریح جهان غیرواقعی خود مطلوب عمل نمی‌کند، اما حداقل یک رویه به نسبت منسجم در خط داستانی دارد.

 

در فیلم کوتاه «حفره مشترک» اضافه کردن عناصری چون مرد مشت زن، تجسم یافتن کودک گمشده، غیبت‌های ناگهانی مرد و زن که در داستان برای آن دلایلی ذکر شده که در فیلم نیست، استفاده از شعر «علی کوچیکهِ» فروغ فرخزاد و… برای شکل بخشی به اتمسفری نامتعارف با خط اصلی داستان به تناسب و ساختاری منسجم، به نتیجه نرسیده است.

 

لازم به ذکر است، همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی و سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی، انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ویژه برنامه «داستانخوانی و نمایش فیلم‌های اقتباسی» را برنامه‌ریزی کرده است که طبق این برنامه‌ریزی، چهارشنبه 25 آبان 1401 در تمام 58 دفتر انجمن سینمای جوانان ایران، به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی و همچنین بسترسازی تولید فیلم‌های اقتباسی، ویژه برنامه «داستانخوانی و نمایش فیلم‌های اقتباسی» برگزار می‌شود.

نظرات کاربران

*
*
*