محمد روحبخش در گفتگو با مهر: شرط دست‌وپاگیر «فجر» برای فیلم‌های کوتاه/۲ سال است منتظر بودجه‌ام

آخرین اخبار

محمد روحبخش در گفتگو با مهر: شرط دست‌وپاگیر «فجر» برای فیلم‌های کوتاه/۲ سال است منتظر بودجه‌ام
اخبار اخبار انجمن
۰۴ دی ۱۴۰۰

محمد روحبخش کارگردان سینمای کوتاه که فیلم «هپروت» را آماده حضور در جشنواره چهلم فیلم فجر دارد، از شرایط دست‌وپاگیر این رویداد برای فیلم‌های کوتاه گلایه کرد.

 

به‌گزارش رنوابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران به‌نقل از مهر، محمد روحبخش کارگردان سینمای کوتاه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح داد: در حال حاضر پیگیر پخش جهانی فیلم کوتاه «هپروت» هستم. فیلم برای حضور در فجر هم ارائه شده و باید دید از میان فیلم‌های کوتاه زیر ۱۵ دقیقه‌ای که در جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور داشته‌اند آیا فیلم ما انتخاب می‌شود یا خیر؟

وی در ادامه با اشاره به شرایط جشنواره فیلم فجر برای پذیرش فیلم‌های کوتاه، بیان کرد: این شرایط واقعاً دست و پا گیر است. در همه جشنواره‌های داخلی ملاک برای انتخاب فیلم کوتاه، زمان زیر ۳۰ دقیقه است اما فجر ناگهان این معیار را به ۱۵ دقیقه کاهش داده است. در این شرایط قطعاً نمی‌توان گفت بهترین فیلم‌های کوتاه هر سال در فجر حضور خواهند داشت و این اتفاق جالبی نیست. ممکن است یک فیلم ۲۰ دقیقه باشد و به معنای واقعی هم بهترین فیلم کوتاه سال محسوب شود اما به واسطه همین یک شرط، نمی‌تواند در جشنواره فجر حضور داشته باشد.

این کارگردان سینمای کوتاه افزود: چند دوره قبل برای فیلم کوتاه «تو هنوز اینجایی» ما با همین مشکل مواجه شدیم. فیلم ما ۲۰ دقیقه بود و از ما خواستند برای حضور فیلم در جشنواره فجر، زمان آن را کوتاه کنیم. ما هم دیدیم نمی‌توان یک فیلم ۲۰ دقیقه‌ای را تبدیل به یک فیلم ۱۵ دقیقه‌ای کرد و ۲۵ درصد آن را به راحتی حذف کرد! به همین دلیل هم از حضور در فجر انصراف دادیم.

وی ادامه داد: امسال ما فیلم ۱۵ دقیقه‌ای داریم و اطلاع ندارم دوستان دیگر که این مشکل را داشته‌اند آیا پذیرفته‌اند آثار خود را کوتاه کنند یا خیر. در کل به‌نظرم می‌توان در این قانون تجدیدنظری داشت و همان زمان ۳۰ دقیقه‌ای را برای فجر هم ملاک قرار داد. مشکلی هم برای جایی ایجاد نخواهد شد.

روحبخش درباره دیگر فعالیت‌های سینمایی خود نیز گفت: در حال حاضر یک فیلمنامه بلند سینمایی را در دست نگارش دارم و یک فیلم‌نامه کوتاه هم نوشته‌ام که نزدیک دو سال است به انجمن سینمای جوان ارائه کرده‌ام تا برای آن بودجه بگیرم. دو سه ماه قبل از کرونا فیلمنامه را داده بودم، تصویب هم شد و قراردادش را هم بستیم اما هنوز بودجه‌ای برای آن تأمین نشده است. در حال حاضر هم می‌گویند مدیریت انجمن تغییر کرده و باید منتظر استقرار کامل تیم جدید بمانیم. قبل از آن هم می‌گفتند بودجه‌ای نداریم! پورتال تولید انجمن هم بسته شده است اما اعلام کرده‌اند اولویت با آن‌هایی است که برای کارشان قرارداد منعقد کرده‌اند. خبر دارم که برخی دوستان پروژه‌شان را هم کلید زده‌اند اما دو سه قسط خود را هنوز دریافت نکرده‌اند.

این کارگردان در توضیح پروژه کوتاه خود که در انتظار بودجه است هم بیان کرد: این فیلمنامه به نام «پلی‌کپی» ثبت شده است. من سه سال پیش نوشتن فیلمنامه یک فیلم بلند را آغاز کرده بودم که از دل آن چند پروژه کوتاه بیرون آورده‌ام. در فیلم تجربی «هپروت» هم به شکلی اغراق‌شده همان ایده را به‌صورت فرمی تجربه کرده‌ام. در فیلم «پلی‌کپی» با ساختاری داستانی‌تر به آن پرداخته‌ام. همه قصه‌ها اما حول ایده محوری «مردن» می‌گذرد.

وی درباره متوقف شدن طرح اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه هم اظهار کرد: دو سال پیش فیلم کوتاه «تو هنوز اینجایی» را در قالب «چهار فیلم» در این طرح اکران آنلاین کردیم. آن زمان شرایط به‌گونه‌ای بود که جشنواره‌ها هنوز فیزیکی برگزار می‌شدند و اکران آنلاین ظرفیتی ویژه به حساب می‌آمد. از زمانی که جشنواره‌ها هم صورت آنلاین پیدا کرده‌اند، به‌نظرم تب دیدن فیلم کوتاه بر بستر اینترنت هم فروکش کرده، به همین دلیل هم طرح اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه به حاشیه رفته است.

روحبخش ادامه داد: اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه تا پیش از این هم در پلتفرم‌های کمتر شناخته شده صورت می‌گرفت و اگر در پلتفرم‌های مطرح این روزها، فیلم‌های کوتاه به صورت گسترده اکران شود، این آثار بیشتر و بهتر به دست مخاطبان مردمی خود خواهد رسید. اگر صنف فیلم‌کوتاه و یا انجمن سینمای جوانان، برنامه‌ای برای اکران آنلاین آثار در پلتفرم‌های معروف‌تر داشته باشند، اتفاق جالب‌تری برای آثار رخ خواهد داد.

برچسب ها :

نظرات کاربران

*
*
*