فردین خلعتبری، بر خط فرضی

فردین خلعتبری، بر خط فرضی
اخبار اخبار انجمن
۰۴ اسفند ۱۳۹۹

گفت‌و‌گوی زنده انجمن سینمای جوانان ایران پیرامون فیلم کوتاه این هفته با حضور فردین خلعتبری آهنگساز،  برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، سی و یکمین گفت‌و‌گوی زنده انجمن سینمای جوانان ایران پیرامون فیلم کوتاه ساعت 21 شامگاه چهارشنبه 6 اسفند، از طریق صفحه اینستاگرام انجمن برگزار خواهد شد.

عنوان نشست تخصصی این هفته «موسیقی غیر دراماتیک در فیلم کوتاه» است که با حضور فردین خلعتبری  و اجرای حافظ آهی برگزار می‌شود.

فردین خلعتبری (متولد شهرستان نوشهر) است؛ او  تحصیلات مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف را نیمه‌کاره رها کرد تا در دانشگاه هنر موسیقی بخواند، با ساخت موسیقی تئاتر «گرگ گرگم» با کارگردانی مسلم قاسمی در سال ۱۳۶۴ کارش را به‌صورت حرفه‌ای آغاز کرد. نام این آهنگساز با انتشار آلبوم «از روی سادگی» با صدای مهران مدیری  که کاری مشترک با مرحوم بابک بیات بود به سر زبان‌ها افتاد. اما ساخت موسیقی سریال شب دهم که پخش آن با نوروز همزمان شد و صدای علیرضا قربانی او را به آهنگسازی با ملودی‌هایی گوشنواز به ایرانیان معرفی کرد.

پس از این تجربه‌‌ها، خلعتبری بیشتر وقتش را صرف ساخت موسیقی متن فیلم و سریال کرد و خیلی زود به یکی از مطرح‌ترین و پرکارترین چهره‌های این عرصه تبدیل شد.

او علاقه و تسلطش به موسیقی محلی و سنتی کشور را با ساخت موسیقی چند فیلم و سریال نشان داد و توانست با استفاده از سازهای ارکسترال و ایرانی، فضاهای جدیدی را پیش‌روی موسیقی فیلم بگشاید.

موسیقی‌‌های متن فیلم‌های «چتری برای دو نفر»، «گل یخ»، «به رنگ ارغوان»، «چه کسی امیر راکشت»، «اتوبوس شب» و «پستچی سه بار در نمی‌زند» از مهم‌ترین آثار او در سینما به شمار می‌آیند که نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما بوده‌اند.

با وجود فعالیت مستمر خلعتبری در سینما، اما آنچه نام او را به عنوان آهنگساز فیلم به سر زبان‌ها انداخت، ساخت موسیقی متن و ترانه‌های تیتراژ سریال‌های تلویزیونی «شب دهم» و «مدار صفر درجه» بود که با صدای علیرضا قربانی در حافظه موسیقایی مردم ثبت شدند. این آثار بعدها از سوی ارکستری که خلعتبری طراحی و آهنگسازی آن را عهده‌دار شد، به صورت زنده از سوی ارکستر ملی و ارکستر زیر نظر خلعتبری به صحنه رفت.

او در زمینه موسیقی سریال آهنگسازی سریال‌های شاهگوش و شهرزاد نیز از اثار اوست. در کارنامه کاری او داوری در چندین جشنواره نیز به چشم می‌خورد.

او خود در گفت وگویی از علاقه‌مندی‌اش به اهنگسازانی  جری گلد اسمیت، جان ویلیامز و انیو موریکونه سخن گفته است و فضای موسیقی که او برای فیلم‌ها و سریال‌ها می‌سازد از ملودی‌های محلی یا سنتی ایرانی بهره‌های فراوانی برده است.

 

گفتنی است، مجموعه نشست‌های آموزشی آنلاین انجمن سینمای جوانان ایران با عنوان «برخط فرضی»  هر هفته ساعت 21 از طریق صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی iycs.ir@برگزار می‌شود. تاکنون سی تخصصی با عنوان «برخط فرضی» در حوزه‌های گوناگون مرتبط با فیلم کوتاه با حضور اساتید برجسته ایرانی و خارجی برگزار شده و ویدیوی نشست‌های قبلی در صفحه یادشده در دسترس علاقه‌مندان است.

نظرات کاربران

*
*
*