بزرگداشت شاعر منظومه Persian Motifs در جشنواره فیلم مسکو؛
سینمای کوتاه ایران با 4 فیلم کوتاه از انجمن سینمای جوانان مرور می‌شود

<span class='entry-second_title' span style='color:#444;font-size:14px;'>بزرگداشت شاعر منظومه Persian Motifs در جشنواره فیلم مسکو؛</span><br/>سینمای کوتاه ایران با 4 فیلم کوتاه از انجمن سینمای جوانان مرور می‌شود
اخبار اخبار انجمن
۰۲ شهریور ۱۴۰۱

 

جشنواره بین‌المللی فیلم MOSCOW کشور روسیه میزبان 4 فیلم کوتاه از انجمن سینمای جوانان ایران خواهد بود.

 

به‌گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، چهار فیلم کوتاه از تولیدات انجمن در چهل و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو (MOSCOW International Film Festival) به‌نمایش درخواهند آمد.

برپایه این گزارش فیلم‌های کوتاه «دوآل‌پا» به‌نویسندگی و کارگردانی محمدرضا مرادی، «دکل» به‌نویسندگی و کارگردانی بابک مصطفوی، «فشن» به‌نویسندگی و کارگردانی فردین انصاری و «جان داد» به‌نویسندگی و کارگردانی سهیلا پورمحمدی، در بخش غیر رقابتی مرور سینمای ایران (Motives Of Persia) جشنواره بین‌المللی فیلم MOSCOW اکران می‌شوند. این آثار از طریق امور بین‌الملل انجمن به دوره چهل و چهارم جشنواره مسکو معرفی شده‌اند.

جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو در سال 1935 تأسیس و از سال 1959 به یک رویداد پیوسته تبدیل شد.

برگزارکنندگان این جشنواره بر این باورند که فیلم‌سازان «جهان خود را می‌آفرینند»، «زبان تصویر تازه‌ای» را شکل می‌دهند و حتی مسیر جدیدی را برای هنر ملی و بین‌المللی به‌عنوان یک ناظرکل تعریف می‌کنند. کنستانتین استانیسلاوسکی درباره این جشنواره گفته بود: «من به جشنواره مسکو، باور دارم.»

بخش مرور سینمای ایران (Motives Of Persia) در این جشنواره، بخشی غیر رقابتی‌است که با الهام از منظومه شعری با نام Persian Motifs، سروده سرگئی یسنین، شاعر اهل روسیه، نام‌گذاری شده و در بزرگداشت این شاعر، برگزار می‌شود. سرگئی یسنین (1925 – 1895) مانند اسلاف بزرگ خود پوشکین و لرمانتوف،آرزوی سفر به سرزمین شگفت‌انگیز ایران را در سر می پروراند و با این‌که هرگز پای در شیراز و خراسان نگذاشته بود، از خاستگاه عشقی که به ایران می‌ورزید، این سرزمین‌ها را سوار بر اسب صورتی تخیل خویش کرده، منظومه Persian Motifs را سروده است. این منظومه در ایران با نام «در مایه‌های ایرانی» به‌ترجمه حمیدرضا آتش‌برآب به‌چاپ رسیده است.

شایان ذکر است دو فیلم کوتاه «نسیم» اثر حمیدرضا قاسمی و «نفس نکش» ساخته میلاد نسیم‌سبحان از ایران، در بخش اصلی رقابتی این دوره از جشنواره مسکو با آثار راه‌یافته از دیگر کشورهای جهان رقابت خواهند کرد.

 

چهل‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو از 26 آگوست تا 2 سپتامبر 2022 در مسکو برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

*
*
*