سیدجمال ساداتیان: هر نوع حضور فرهنگی و هنری در عرصه‌های بین‌المللی مهم است

آخرین اخبار

سیدجمال ساداتیان: هر نوع حضور فرهنگی و هنری در عرصه‌های بین‌المللی مهم است
اخبار اخبار انجمن
۱۴ تیر ۱۴۰۰

سیدجمال ساداتیان اعلام کرد که فیلم‌سازانی که برای تهیه‌کنندگی فیلم بلندشان به او مراجعه می‌کنند غالباً فیلم‌های کوتاهی ساخته‌اند که آن‌ها را می‌بیند و معیاری برای ارزیابی همکاری‌اش با آن‌ها هست.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران به نقل از خبرگزاری صبا، سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده سینما با تبریک پیوستن جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به فهرست جشنواره‌های مورد تایید اسکار بیان کرد: این اتفاق جای خوشحالی و تبریک زیادی دارد و به دلیل تحریم‌های اقتصادی و سیاسی هر نوع حضور فرهنگی و هنری در عرصه‌های بین‌المللی مهم است و باید از آن استقبال کرد به ویژه در شرایطی که تبلیغات منفی زیادی علیه ایران در حوزه‌های مختلف می‌شود.

وی با اشاره به این‌که گاهی فیلم‌های کوتاه را تماشا می‌کند و این در همکاری‌اش با کارگردانان آن‌ها برای ساخت اولین فیلم بلندشان تاثیر دارد، گفت: اگرچه چندان فرصت نمی‌کنم سینمای کوتاه را به طور کامل دنبال کنم اما فیلم‌سازانی که به من برای تهیه‌کنندگی فیلم بلندشان مراجعه می‌کنند غالبا فیلم‌های کوتاهی قبل از آن ساخته‌اند که آن‌ها را می‌بینم و معیاری برای ارزیابی همکاری‌ام با آن‌ها هست. بعضی از این آثار آن‌قدر خوب هستند که من را مجاب به حمایت و همراهی می‌کنند اگرچه سینمای کوتاه خود یک فضای حرفه‌ای و مستقل است اما به هر حال راهی برای ورود به سینمای بلند و حرفه‌ای نیز هست.

این تهیه‌کننده درباره چالش‌های بازاریابی و پخش بین‌المللی فیلم‌ها نیز عنوان کرد: پخش یک فیلم خود تخصص مهمی است. در وهله اول باید بر زبان و فرهنگ کشور مقصد و جشنواره‌ای که به آن متعلق است مسلط بود و از آن شناخت داشت. این که بدانیم قرار است کدام فیلم را به کدام جشنواره و با چه ویژگی‌هایی بفرستیم، اهمیت دارد. همچنین باید راهکارهای شرکت‌ها و کمپانی‌های پخش بین‌المللی را بدانیم و از آن‌ها بیاموزیم. درست شبیه این موقعیت که وقتی یک تکنولوژی از کشوری دیگر خریداری می‌شود باید کم کم آن را یاد گرفت و به جریانی درونی تبدیلش کرد.

 

تهیه‌کننده «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی با اشاره به این که نباید لزوما چشم امیدمان به دولت در حمایت از سینما باشد، توضیح داد: بسیاری از فیلم‌های کوتاه و بلند تولید کشورمان این قابلیت و ظرفیت را دارند که مورد استقبال شرکت‌های پخش‌کننده جهانی فیلم قرار بگیرند و توسط آن‌ها عرضه شوند. برای مثال فیلم ما «متری شش و نیم» که توسط کمپانی معروف «وایلد بانچ» در فرانسه خریداری شد، قرار بود در ۱۲۰ سالن سینمای فرانسه اکران شود که فعلا به دلیل کرونا به تعویق افتاده است. این اتفاق فارغ از آورده‌های اقتصادی‌اش یک اقدام فرهنگی است و بیش از قبل مردم این کشور را به واسطه نمایش گسترده یک فیلم ایرانی در کشورشان با سینمای ایران آشنا می‌کند.

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ به جمع ۱۲۷ جشنواره مورد تایید آکادمی اسکار راه یافته است.

 

نظرات کاربران

*
*
*