دلاور دوستانیان: «اسکار کوالیفاید» شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران انگیزه‌بخش است

آخرین اخبار

دلاور دوستانیان: «اسکار کوالیفاید» شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران انگیزه‌بخش است
اخبار اخبار انجمن سی وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
۰۴ مهر ۱۴۰۰

دلاور دوستانیان معتقد است «اسکار کوالیفاید» شدن جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، برای فیلم‌سازان انگیزه مضاعفی ایجاد می‌کند.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به‌نقل از برنا، دلاور دوستانیان، کارگردان سینمای کوتاه و مستند درباره «اسکار کوالیفاید» شدن جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از دوره سی و هفتم به بعد گفت: برای اولین بار است که در تاریخ جشنواره‌های ایرانی چنین اتفاقی رخ می‌‎‌دهد. «اسکارکوالیفاید» شدن جشنواره فیلم کوتاه تهران، می‌تواند جریان مفیدی را برای سینمای کوتاه و حتی سینمای بدنه ایران ایجاد کند.

او ادامه داد: البته که سینمای ایران در سطح جهانی شناخته شده است. هرساله آثار کوتاه و بلند ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی متفاوت اکران گرفته و مورد توجه مخاطبان، فیلمسازها و منتقدان قرار می‌گیرند. درنتیجه، ما در سطح جهانی سینمای معتبری داریم. اما بازهم تک تک این وقایع مثبتی که در جریان سینمای ایران رقم می‌خورد، کیفیت و اعتبار ما را در سطح بین‌المللی افزایش می‌دهد.

دوستانیان بیان کرد: «اسکار کوالیفاید» شدن جشنواره، برای فیلمسازان اعتبارسنجی می‌کند و باعث می‌شود که برای ارتقای کیفی آثارشان به‌لحاظ ساختار، قاب‌بندی، فیلم‌نامه اهتمام بورزند. حتی در مقوله سوژه شاید به سراغ موضوعاتی جهان‌شمول‌تر بروند.

این کارگردان توضیح داد: باید آگاه باشیم که فیلم کوتاه، فیلمنامه مخصوص به خودش را دارد. در فیلم بلند، کاراکترها شخصیت‌پردازی می‌شوند اما فیلم کوتاه، اتفاق محور است و لزومی به شخصیت‌پردازی به چشم نمی‌خورد. درنتیجه این مسئله خیلی مهم است که آثار کوتاه، هویتی مستقل و مخصوص به خود را داشته باشند و این‌گونه نباشد که بخش و سکانسی از یک فیلم بلند به نظر برسند.

نظرات کاربران

*
*
*