در‌مراسم‌اختتامیه‌هفته‌فیلم‌انزلی‌عنوان‌شد؛ زمانی: همدلی‌مسئولان‌نقش‌مهمی‌در‌برگزاری‌بهتر‌‌رویداد‌های‌هنری‌دارد

آخرین اخبار

در‌مراسم‌اختتامیه‌هفته‌فیلم‌انزلی‌عنوان‌شد؛ زمانی: همدلی‌مسئولان‌نقش‌مهمی‌در‌برگزاری‌بهتر‌‌رویداد‌های‌هنری‌دارد
اخبار اخبار انجمن اخبار دفاتر
۲۴ اسفند ۱۴۰۰

 آئین اختتامیه هشتمین هفته فیلم وعکس انزلی امروز ۱۹ اسفندماه از ساعت ۱۸ عصر با حضور احمد دنیامالی نماینده محترم مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی، مهدی خلیلی شهردارانزلی سعید پوراسماعیلی معاون آموزش و پژوهش انجمن سینمای جوانان ایران، زهره زمانی رئیس این انجمن در انزلی و علیرضامقصودی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن اصلی (آمفی تئاتر) اداره ارشادبرگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد و پس از آن علیرضا غاروریانی مجری مراسم به ادای توضیحاتی درباره روند برگزاری مراسم و حضور سعید نجاتی از فیلمسازان کوتاه صاحب نام کشور به عنوان کارگردان (مترانسن) این مراسم یاد کرد و این امر را در جهت برگزاری هرچه بهتر و منظم تر این مراسم با اهمیت ارزیابی کرد.

پس از آن زهره زمانی رئیس انجمن سینمای جوانان انزلی، ضمن تشکر ویژه از مردم فهیم انزلی که در این 3 روز با وجود شرایط کرونا و سایر مشکلاتی که در مسیر نمایش فیلم‌ها وجود داشد یاریگر ما بودند گفت: این حضور مخاطبان نشان داد پتانسیل مخاطب سینما در شهرانزلی بالاست و من را تشویق کرد تا از فردا به دنبال برگزاری یک جشنواره در سطح ملی باشیم.

وی همچنین در بخش‌ دیگری از صحبت‌های خود ضمن تشکر از نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی و همچنین شهردارمحترم انزلی و شورای محترم شهر حمایت‌های خوب مدیران نشان داد که جشنواره چه جایگاهی در سیاست‌های فرهنگی شهر دارد و برگزاری این هفته فیلم با همدلی مدیران این حس خوب را منتقل کرد که مسئولین کنار ما هستند و کمک کردند تا این جشنواره در شان مردم فهیم انزلی برگزار شود.

زمانی همچنین با ارائه گزارشی درباره عملکرد انجمن سینمای جوانان انزلی از سال ۹۴ تا کنون تصریح کرد: در زمینه فعالیت‌های فرهنگی ما  ۳۲۷ عکاس، ۳۳ فیملنامه نویس و در هفت دوره ۷۲ فیملساز تربیت کرده‌ایم. همچنین ۲۵ ورکشاپ ملی و ۵ ورکشاپ بین‌المللی با اساتید خارجی و ۲ ورکشاپ در تفلیس گرجستان و ارمنستان برگزار شده است که ورکشاپ های خارجی ما مورد استقبال سفرای کشورمان در کشورهای مقصد قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: همچنین 30 نشست تخصصی با اساتیدی ازاستان و یا سطح ملی برگزار شده  و 13 مورد بزرگداشت و 3 دوره برگزاری همایش در روز ملی سینما و همچنین نمایش بیش از 200 فیلم در پاتوق فیلم انجمن سینمای جوانان از جمله کارهای ما در این زمینه است.

وی همچنین تجهیز کتابخانه تخصصی سینما را از فعالیت های موثر انجمن سینمای جوانان انزلی بر شمرد و افزود: به جرات می‌توان گفت در بین دفاتر انجمن در ایران، کتابخانه تخصصی دفترانزلی مجهزترین کتابخانه‌ای است که با حمایت جناب دنیامالی و به نام زنده یاد حامد خسروی فیملساز فقید اهل انزلی تجهیز شده است.

 

پوراسماعیلی: دفتر‌انزلی‌یکی‌از‌بهترین‌های‌ایران‌است

سعیدپوراسماعیلی معاون فرهنگی و آموزشی انجمن سینمای جوانان ایران در ادامه این مراسم نیز با اشاره به سینماگران نام آشنا و تاثیرگذار اهل انزلی گفت: خوشحالم که در انزلی هستم انزلی برای من با اسم مهرداد اسکویی، فرهاد مهرانفر، کوروش فرازنگان، برادران نهان قدرتی و دوستانی که امروز از آن‌ها قدردانی می‌شود مفهوم می‌یابد.

وی با حمایت از برگزاری جشنواره گیله وا تصریح کرد: خوشحالم که جشنواره «گیله وا» پس از یک وقفه چند ساله مجدد برگزار شده است و امیدوارم با ادامه این مسیر با این تعداد از فیلمسازان نسل جدید کاه درحال پرورش هستند یکی از جشنواره های معتبر در سطح کشور باشد.

معاون فرهنگی و آموزشی انجمن سینمای جوانان ایران ضمن تشکر از زهره زمانی گفت: به نظرم می‌توان گفت انزلی یکی از بهترین دفترهای ایران است. من وقتی از نزدیک و به شکل میدانی فضای دفتر انزلی را می‌بینم متوجه می شوم وقتی خانم زمانی در دفتر حضور دارد و بچه‌ها کنارش هستند واژه انرژی معنا پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: او آنقدر معتبر است که هروقت اراده کند هرهنرمندی و مدیری از من تا تیام یابنده و سعید نجاتی وسایرین کنارش حاضر هستند و به آن‌هایی که ارزش کافی برای حضور او قائل نیستند بگویم که داشتن یک مدیر فعال و حفظ کردنش ارزش زیادی برای شهر است و قدردانش باشیم.

پوراسماعیلی خاطرنشان کرد: خوشحالم که قول‌های مدیران شهر انزلی در جلسات پیشین محقق شده و درکنار خانم زمانی برای پیشرفت سینمای شهر گام برداشته اند و این اتفاق و همکاری در بسیاری از دفاتر ما در شهرهای مختلف وجود ندارد. ممنون مدیران شهر انزلی هستیم که همراهند و همینطور از اداره آموزش پرورش  شهر انزلی که ساختمان کنونی انجمن سینمای جوانان را در اختیار انجمن گذاشته و همینطور شهرداری و شورای شهر که قرار شه دفتری به انجمن بدهند تشکر می کنم. همچنین درهر شهری که هنر شکل می‌گیرد بخش خصوصی هم باید حضور داشته باشد، خوشحالیم که بخش خصوصی هم در انزلی حمایت گر بوده است.

شهردار انزلی: رویکرد دوره جدید مدیریت شهری حمایت از هنرمندان است

در ادامه این مراسم مهدی خلیلی شهردارانزلی درباره فعالیت‌های انجمن سینمای جوانان انزلی گفت: افتخار داشتیم که در کنار خانم زمانی و سایرهنرمندان این رویداد فرهنگی را رقم بزنیم. هدف من تشکر از همه هنرمندان و هنردوستان است شهرداری و شورای شهر در دوره جدید رویکردی با محوریت و حمایت از هنرمندان را در پیش گرفته‌اند وامیدواریم با مساعدت هنرمندان اتفاق‌های بهتری را در حوزه هنر شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در دو ماه گذشته یکی از اتفاق‌های خوب فرهنگی جشنواره تئاترخیابانی بود که برای اولین بار درانزلی اتفاق افتاد. خوشحالم که در روزهای پایان سال با یک رویداد فرهنگی سینمایی نیز درخدمت شما مردم عزیز انزلی هستیم و با عث خوشحالی است که همکاری مجموعه هنرمندان شهر باعث شود تا انزلی که شهر خلاق سنیمای ایران است و قدمت سینمای در این شهر زیاد است با این همکاری و اتفاقات خوب به روزهای اوج برگردد.

در ادامه این مراسم اسامی برگزیدگان دومین جشنواره فیلم «گیله وا» با حضور اعضای هئیت داوران متشکل از آقایان حمید فرهناک، کورش فرزانگان، سلیمان فرزانگان و داریوش پورقربان و پس از قرائت بیانیه هیئت داوران اعلام و جوایز آن‌ها اهدا شد.

فیلم‌های «ماهی‌ها در آب هم می‌میرند» به کارگردانی محمد یوسفی راد، «شایعه» به کارگردانی مسیح مسیح زاده، «روزهای سیاه» ساخته نیلوفرزمان و «کابوس یک رویا» به کارگردانی سوگند تنها برنده لوح سپاس و جایزه نقدی دومین جشنواره فیلم مستند «گیله وا» شدند.

همچنین در بخش جایزه بزرگ جشنواره که کپورطلایی نام دارد، کپورطلایی بهترین تحقیق و جایزه نقدی به فیلم «بندر سیصد ساله» ساخته میلاد سرابی تعلق گرفت و کپور طلائی بهترین کارگردانی به محبوب مولائی برای کارگردانی فیلم «خانه مریم» اهدا شد و همچنین کپورطلائی و جایزه نقدی بهترین فیلم به فیلم «ماشین چهار» ساخته عبداله کاظمی تعلق گرفت.

 

دنیامالی: سینمای‌ایران‌،‌انزلی‌را‌خوب‌‌می‌شناسد

درادامه این مراسم احمد دنیامالی نماینده شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: افتخار می‌کنم که درشهری زندگی می‌کنم که هنر برای مردمش مهم است و همیشه در میان جمع نمایندگان مجلس به خود میبالم و به مردم انزلی افتخارمی‌کنم زیرا در شهری زندگی می‌کنم که جای جای آن پر از مهربانی وعشق است.

وی افزود: هنر تجلی اراده خداوند است من تشکرمی‌کنم از تمامی برگزار کنندگان و می‌دانم چقدر زحمت کشیده شده که این برنامه به اینجا رسیده، قطعا سختی‌های زیادی داشت که دوستانمان وعزیزان هنرمند متحمل شدند.

دنیامالی ادامه داد: شهرما بیش از یک قرن در حوزه سینما در ایران سابقه داشته و شهری برجسته در این زمینه است است. افراد بنامی در حوزه سینمای انزلی داریم. سینمای ایران انزلی را خوب می‌شناسد. هنر برای من جایگاه ویژه ای دارد و آرزوی من این است تا همه تلاش کنیم برای بازگشتن انزلی به جایگاه پیشین خود در سینما و سایر هنرها.

وی افزود: من معماری خوانده‌ام و با هنر همراه بوده‌ام، بضاعت شهر ما بیشترازاین‎هاست. فضا برای بچه‌های انزلی در زمینه هنر باز شده است و درتمام هنرها وادبیات و همچنین در تئاتر فضای بسیار خوبی براهم شده ومن تلاشم را می‌کنم که شرایط بهتر شود و جوانان بتوانند استعداد و خلاقیت‌های فردی را به همگان نشان دهند.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کارهای زیادی باید انجام شود،‌ مسئولین شهرستان باید تمام تلاش خود را بکنند که ما در بحث هنر درایران بدرخشیم. استعدادهای خوبی در انزلی داریم و باید یکروز شاهد باشیم که ادبیات و تئاتر و در مجموع سینمای انزلی در کشورمان بدرخشد.

وی در زمینه توسعه فضاهای آموزشی در زمینه سینما گفت: ساختار سینما و سایرهنرها این روزها بسیار حرفه‌ای شده و ما باید تلاش کنیم با تکنولوژی همراه شویم و دانش جوانان شهر را در این زمینه چه از بعد نظری و چه از بعد عملی ارتقا دهیم به همین دلیل من خواهش کردم که ورکشاپ‎های بیشتری در طول سال برگزار شود.

در بخش دیگری از این مراسم برای نخستین بار در انزلی یک گروه موسیقی نواحی از خراسان به نام «لولیان» و با حضوراستاد خلیل شیخ، قطعاتی از موسیقی غنی خراسان را به مخاطبان ارائه کردند که با استقبال بسیار زیاد حضار همراه شد.

گفتنی است در بخش بزرگداشت‌های هشتمین هفته فیلم وعکس انزلی از محمد رضا فتحی، علیرضا عیسی پور و الله کرم رضایی تقدیر شد.

دربخش دیگری از محتوای موسیقایی این برنامه، کلیپ موسیقی گیلانی با اجرای محمود فرضی نژاد از اساتید و هنرمندان مطرح استان گیلان و گروه موسیقی او پخش شد که مورد توجه بسیاری از مخاطبان این برنامه قرار گرفت.

در پایان اسامی برگزیدگان بخش عکس هشتمین هفته فیلم عکس انزلی اعلام شو جوایز آن ها توسط میلاد حامد، رضا مسافری، نگین کیانی، حسام انصاریان و فرهاد رحمانزاده به شرح زیر اهدا شد:

عکاسان برتر در بخش پرتره

دیپلم افتخار: میلاد قناد کار سرابی

تندیس: صبا صیاد

عکاسان برتر در بخش طبیعت

دیپلم افتخار: امیر اسدی

تندیس: مهیار کانتوری

عکاسان برتر در بخش مستند

دیپلم افتخار: حسن جوری

تندیس: حامد وارسته

تقدیر ویژه: ایمان طاهری برای درخشش آثارش درهر سه بخش

گفتنی است در پایان این مراسم، با ارائه تندیس و دیپلم افتخار از تمام آثار سینمایی (فیلم کوتاه) نمایش یافته درهشتمین هفته فیلم و عکس انزلی قدردانی شد.

 

نظرات کاربران

*
*
*