دانش اقباشاوی مطرح کرد؛
تمرکززدایی، در ذات خود عدالت مستتر دارد/ نسل دهه هفتاد و هشتاد به سینما جان می‌بخشند

<span class='entry-second_title' span style='color:#444;font-size:14px;'>دانش اقباشاوی مطرح کرد؛</span><br/>تمرکززدایی، در ذات خود عدالت مستتر دارد/ نسل دهه هفتاد و هشتاد به سینما جان می‌بخشند
اخبار اخبار انجمن اخبار دفاتر
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

دانش اقباشاوی نویسنده، کارگردان و مدرس انجمن سینمای جوانان ایران درباره استعدادیابی‌هایی که در حوزه سینمای کوتاه در انجمن و سازمان سینمایی صورت گرفته است، توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، دانش اقباشاوی، آبادانی الاصل و دانش‌آموخته سینمای جوان که کار خود را با دستیاری کارگردان و ساختن فیلم کوتاه آغاز کرده است، با اشاره به تمرکززدایی در انجمن سینمای جوانان ایران و آزمون‌محور شدن و رایگان کردن آموزش در 10 استان از سوی سازمان سینمایی با همراهی انجمن سینمای جوانان ایران گفت: سیاست‌های سازمان سینمایی کشور در سال گذشته در رابطه با آموزش و تولید آثار سینمایی و تصویری مانند فیلم مستند و فیلم کوتاه، در عمل به ایجاد عدالت آموزشی و تولیدی انجامیده که جای خرسندی و تبریک به مجموعه سازمان سینمایی به ویژه خزاعی و آذرپندار دارد چرا که تمرکززدایی، در ذات خود عدالت را مستتر دارد.

این کارگردان جوان افزود: با این تمهیدات بسیاری از جوانان مستعد در سطح کشور به خصوص در استان‌ها و نقاط مرزی که متشکل از قومیت‌های مختلف است می‌توانند از مواهب فرهنگی بهره‌مند شوند. در حداقل‌ترین شکل آن، آموزشگاه‌های سینمایی به عنوان پاتوق‌های فرهنگی باعث می‌شود جوانان در معرض زیست فرهنگی قرار گیرند این در حالی است که حتی اگر فیلمی هم تولید نکردند، مسیر کاری خود را در زمینه‌های دیگری مانند عکاسی، فیلمبرداری و تدوین ادامه دهند. این اتفاق سیاستی دوراندیشانه و سرشار از دستاورد است و حداقل موجب رشد جوانان در فضایی فرهنگی می‌شود.

اقباشاوی با اشاره به تجربه خود از برگزاری آزمون انجمن سینمای جوانان ایران در سال 75 که چنین فرصت مناسبی را در اختیار علاقمندان سینما قرار داده است، افزود: متاسفانه در هفت، هشت سال گذشته، آزمون حذف، و حضور در این کلاس‌ها به پولی شد ، اما جای خوشحالی است که اکنون با سیاست‌های انسان‌دوستانه و مترقی سازمان سینمایی، در این راستا مجددا سیاست آزمون‌محور دنبال می‌شود و بسیاری از استعدادهای استان‌های محروم در این آزمون‌ها شرکت کرده و اکنون در حال آموزش هستند.

مدرس انجمن سینمای جوانان ایران توضیح داد: اقدام دیگر سازمان سینمایی، ایجاد باشگاه فیلم اولی‌هاست که باب عدالت در تولید اولین اثر سینمایی را برای استعدادهای سینمایی باز کرد چرا که سینما به عنوان یک هنر، صنعتی گران، برای علاقمندان به این عرصه است که نیازمند تحصیل، تجربه گری، آموختن و تلمذ بیش از ده سال است تا بتوانند فیلمی مخاطب‌پسند، که از ابتدایی‌ترین استانداردهای یک فیلم خوب است، را بسازند.

وی اضافه کرد: پیش از این، خانه سینما و کانون کارگردانان به شکلی قانون‌مدار، مجوز کارگردانی فیلم اول را برای کسانی که حداقل سه دستیاری فیلم، ساخت فیلم کوتاه و جوایز داخلی و خارجی را داشته اند، صادر کرده است، اما پس از آن در راستای مقررات‌زدایی، اعلام شد که لازمه ساخت فیلم ،جذب سرمایه به واسطه خود فیلمسازان است.

عضو هیات داوران و انتخاب بخش فیلم کوتاه چهل‌یکمین جشنواره فیلم فجر در ادامه تصریح کرد: به این شکل جوان‌های با استعداد و زحمت‌کشیده که نمی‌توانستند سرمایه‌گذار جذب کنند، حذف شده و سینما از تعدادی از استعدادها محروم شد، اما با راه‌اندازی باشگاه فیلم‌اولی‌ها نزدیک 500 نفر ثبت نام کردند و تا جایی که می‌دانم کسانی حضور یافته‌اند که در جذب سرمایه ناکام بوده و سرمایه‌گذار پیدا نکرده اند.

اقباشاوی در پایان عنوان کرد: من معتقدم اگر پایه‌های سینمای ایران بر سه محور آموزش، تولید و توزیع استوار شود، از آنجایی که مجموعه سازمان سینمایی، مدیران باتجربه، دلسوز و اهل سینما دارد، سینمای ایران دستاوردهای خوبی در سال‌های آینده به دست خواهد آورد، امید است که نسل دهه هفتاد و هشتادی‌ها که به خاطر رشد فرهنگ و سواد عمومی جهان که باقریحه‌تر هستند، با حمایت‌های سازمان سینمایی بتوانند سینمای مهم ایران را مجددا جان دوباره‌ای بخشند.

نظرات کاربران

*
*
*