ایجاد گفتمانی جهانی در باب آزاداندیشی در سینمای کوتاه

آخرین اخبار

ایجاد گفتمانی جهانی در باب آزاداندیشی در سینمای کوتاه
اخبار اخبار انجمن
۱۱ اسفند ۱۴۰۰

دبیر بخش فیلم و نماهنگ کنگره بین‌المللی محمد (ص)، پیامبر رحمت، در آیینه ادب و هنر به رویکرد بخش فیلم در این کنگره را تشریح کرد.

به گزارش  روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، احسان همتی، نویسنده و کارگردان سینما و دبیر بخش فیلم و نماهنگ کنگره بین‌المللی محمد (ص)، پیامبر رحمت، در آیینه ادب و هنر به تشریح رویکرد بخش فیلم در این کنگره پرداخت و گفت:

بخش فیلم کوتاه در این کنگره با هدف ارتقا بخشیدن به چگونگی روایت کردن موضوعات و مفاهیم مرتبط با دین در بطن اجتماع برای ایجاد یک گفتمان جهانی در عرصه‌های بین‌المللی حرکت عظیمی را آغاز کرده است. این مهم می‌تواند نوید بخش بیانی تازه در عرصه تولید فیلم‌هایی پیرامون ادیان و مسائل اجتماعی و اعتقادی با دیدگاه‌های متفاوت باشد.

احسان همتی پیرامون رویکرد و نوع نگاه در بخش فیلم کوتاه کنگره جهانی محمد (ص)، پیامبر رحمت، در آئینه ادب و هنر، بیان کرد:

رویکرد اصلی ما در پرداختن به فیلم‌ها از لحاظ عناصر سبکی و عناصر محتوایی پیرامون دو گونه آثار می‌باشد. در وهله اول فیلم‌هایی که مستقیم به زندگی، شخصیت و سیره پیامبر اسلام می‌پردازند و در وهله دوم آثاری که در آنها داستان فیلم یک اثر اجتماعی است، اما درونمایه دینی و اعتقادی دارد و داستان در متن این گونه فضاها روایت می‌شود.

با توجه به این نوع دیدگاه قطعا در اینگونه فیلم‌ها ما شاهد پرداختن به قصه‌های دینی و تاریخی نیستیم. همین امر موجب می‌‌گردد که به موضوعات حوزه ادیان و اعتقادات به گونه‌ای دیگر پرداخته شود و بستری برای گفتمان‌هایی تازه و متفاوت در این عرصه فراهم گردد.

احسان همتی با اشاره به قابلیت و ظرفیت سینما برای بیان مفاهیم دینی گفت: قطعا با توجه به قدرت بیانی سینما این نوع از روایت‌ها اگر درست و بخوبی پرداخت شوند می‌توانند مورد استقبال خوب مخاطبان قرار گیرند. همچنان‌که در تاریخ سینمای جهان فیلم‌های ماندگاری با چنین رویکردی به ثبت رسیده‌اند.

نظرات کاربران

*
*
*