آرش رصافی مطرح کرد: یک پیشنهاد برای حضور فیلم کوتاه در جشنواره فجر/ کرونا تاثیر جدی بر تولیدات فیلم کوتاه نداشت

آرش رصافی مطرح کرد: یک پیشنهاد برای حضور فیلم کوتاه در جشنواره فجر/ کرونا تاثیر جدی بر تولیدات فیلم کوتاه نداشت
اخبار اخبار انجمن
۲۸ بهمن ۱۳۹۹

معاون تولید و پشتیبانی انجمن سینمای جوانان ایران معتقد است بخش فیلم کوتاه در جشنواره فجر به صورت مستقل، هیئت انتخاب و داوری مجزا داشته باشد و فیلم ها مستقل از جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما به فجر ارائه شوند.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، آرش رصافی فیلمساز و معاون تولید و پشتیبانی انجمن سینمای جوانان ایران در ارزیابی فیلم کوتاه در سالی که تحت تاثیر پاندمی بیماری کووید19 بود، به خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج گفت: به هر حال کرونا بر همه بخش های جامعه تاثیر گذاشته است و سینما نیز از این شرایط بی‌نصیب نبوده است. این شرایط سبب شد کار تولید پروژه های فیلم کوتاه سخت شود و سال گذشته در انجمن سینمای جوان بحث تولیدات استانی و پیچینگ را راه‌اندازی کردیم و قرار بود آسیب‌های ایده و طرح برطرف شود تا امسال بهتر و جدی‌تر کار را ادامه دهیم که با پاندمی کرونا برخورد کردیم.

وی با بیان اینکه کرونا تعدادی از پروژه‌های انجمن را متوقف کرد، توضیح داد: خوشبختانه همان‌طور که همه راه حل برون رفت و زیستن با کرونا را فراگرفتند، دوستان و فیلمسازان نیز در تولید راه حل را پیدا کردند. هرچند مدت طولانی کارها متوقف شد و با مشکلاتی مواجه شدیم اما دوستان فیلمساز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شرایطی که بود، به تولید برگشتند و برای خود من نیز جای تعجب داشت که امسال علیرغم همه این مشکلات، خوشبختانه به لحاظ کمّی و کیفی از سال قبل، خیلی عقب نیستیم و عملا تعداد تولیدات حرفه‌ای نسبت به سال پیش، حتی بیشتر هم شده است. بنابراین علیرغم سختی های موجود، کرونا تاثیر جدی روی تولیدات فیلم کوتاه نداشته است.

رصافی در ارزیابی کیفی تولیدات فیلم کوتاه در سالی که فیلمسازان با کرونا مواجه بودند، گفت: فیلمسازان نسبت به موضوعاتی که انتخاب می‌کنند، قطعا حساسیت هایی را دارند و فکر نمی کنم کرونا سبب شده باشد از حساسیت های فیلمسازی خودشان کم کنند. حداقل آن چیزی که من در روند تولید فیلم ها می‌بینم، این اتفاق نیفتاده که فیلم ها به لحاظ کیفی دچار افت شوند. موارد مذکور فقط مختص به تولیدات انجمن سینمای جوان نیست و بخش عظیمی از تولیدات در سراسر کشور که به‌صورت مستقل ساخته می‌شوند، نیز از این قاعده مستثنی نیست و همین روند حکمفرماست.

وی تصریح کرد: خوشبختانه روند کیفی تولیدات فیلم کوتاه از حدود 8 سال پیش تاکنون سیر صعودی داشته است و آنچه که من طی این سال‌ها رصد کرده‌ام این بوده که علیرغم همه فراز و فرودها در کیفیت فیلم ها در برخی سال‌ها نسبت به سال قبل شان، شاخص به سمت مثبت حرکت کرده است.

معاون تولید و پشتیبانی انجمن سینمای جوانان ایران اظهار کرد: به دلیل شغلی که دارم، اکثر آثار و تولیدات، اعم از تولیدات انجمن و یا تولیدات مستقل از انجمن را می‌بینم؛ به نظر من کیفیت فیلم های کوتاه ما خوشبختانه رو به بهبود است و کرونا هم نتوانسته تاثیر جدی روی این روند بگذارد.

وی درباره حضور فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر و روند انتخاب فیلم ها در این جشنواره نیز گفت: ما سال های گذشته که اساساً سیمرغ فیلم کوتاه حذف شده بود، تلاش بسیاری کردیم که این سیمرغ به جشنواره فیلم فجر برگردد و این اتفاق خیلی برای ما مهم بود به همین دلیل صنف فیلم کوتاه و همه فیلمسازهای این حوزه دست به دست هم دادیم تا سیمرغ فیلم کوتاه به جایزه های فجر بازگشت. در آن شرایط، نحوه برگزاری بخش فیلم کوتاه خیلی برایمان مهم نبود اما الان که چندین سال که از آن ماجرا می‌گذرد، به نظرم می‌توان روی جزییات اجرای این بخش نیز فکر کرد و در موردش تصمیم گرفت.

آرش رصافی در پایان پیشنهاد داد: این روند که از طریق جشنواره فیلم کوتاه تهران، آثار به فجر می‌رسند البته که نشان دهنده اعتبار جشنواره فیلم کوتاه است اما فکر می‌کنم روند ایده‌آل برای جشنواره فیلم فجر به عنوان یک جشنواره معتبر باید این باشد که بخش فیلم کوتاه در جشنواره فجر به صورت مستقل، هیئت انتخاب و داوری مجزا داشته باشد و فیلم‌ها مستقل از جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما به فجر ارائه شوند.

نظرات کاربران

*
*
*
 1. ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
  admin-avatar
  Dell

  Hi there colleagues, how is the whole thing, and what you
  desire to say on the topic of this post, in my view its truly amazing designed for me.

  my blog post ... CBD gummies for sale